З 27 квітня по 1 травня студентам нашого коледжу викладачами Булах І.І. та Шиманською О.В. було запропоновано вкотре спробувати активний відпочинок та вирушити в тур до Карпат на травневі свята, які принесли всім море вражень. Поїздка дала змогу швидко забути про всі проблеми, буденні справи і вирватись подалі від метушні міста. Саме весною в Карпатах можна побачити унікальні краєвиди засніжених вершин найвищих гір та схили, на яких вже з’являються квіти та зелень. Тури в Карпати відзначаються тим, що, окрім казкових краєвидів, туди манить атмосфера, яка панує там завжди. Гори, озера, водоспади й стрімкі річки. Перші гучні акорди природи, що складаються в різнобарвний та соковитий ансамбль із квітів, трав та сонця. Таємничі замки, обриси гірських поселень й щедрі прийоми за святковим застіллям…
З якої би причини ви не подалися в Карпати на травневі свята, звідти ви повернетеся щасливими, оновленими та повними сил і життєдайної наснаги.
Найбільше вражень та адреналіну протягом подорожі наші студенти отримали під час рафтингу на Чорному Черемоші. Це пригода, як жодна інша, найкраще підходить нашим студентам, які полюбляють активний відпочинок та стала надзвичайно цікавою нам як початківцям. Це нові враження та емоції. На кожному човні працював кваліфікований інструктор-рятівник, учасники перебували в добре припасованих та застібнутих шоломі та рятувальному жилеті. Рафтинг на річці Черемош тривав близько 1,5 годин, довжина маршруту 8848 метрів (як висота Говерли), ми проходили ключові пороги Чорного Черемошу, впродовж усього сплаву велась відео/фотозйомка з екшн-камер GoPro2 на шоломі в інструктора. Після екстремальної пригоди усіх учасників чекав гарячий та духмяний чай на карпатських травах з найкращим тернопільським медом. Сплавлятись гірською річкою на човні найкраще весною, коли гірські річки мають високу воду. Рафтинг на травневі свята, коли в горах починає танути сніг, екстремальний та цікавий. Річка Чорний Черемош зарядила наших екстремалі позитивною енергією, подарувала незабутні емоції.
Далі нас чекав переїзд в село Верховина. Воно повністю виправдовує свою назву, тому що тільки нижня його частина знаходиться на висоті 620-640 м над рівнем моря, а більша частина – ще вище в горах. Екскурсія в приватний Музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів, де нам представилась можливість побачити колекцію, в якій зібрані предмети побуту, традиційний народний гуцульський одяг і прикраси, найрізноманітніші музичні інструменти (від волинки до трембіти), грошові знаки різних часів та навіть старовинний «гуцульський мобільний телефон»! Музей Романа Кумлика – це унікальна колекція яка збиралася власником більше 30 років. Екскурсію проводила Наталя Гузак, донька Романа Кумлика, яка після смерті батька продовжила його музейну справу. Наталя (лікар за фахом) грає на скрипці, цимбалах, тримбі, двійниці (сопілка), окарині, зозулі, пелинці, лірі, наї та розповідає про кожен з інструментів. Під час екскурсії можна почути народні пісні та гуцульські співанки.
Наступним пунктом подорожі стала дегустація карпатських чаїв та наливок у музеї “Дідова аптека”. Тут ми спробували засоби, які використовували гуцульські знахарі для профілактики та лікування тілесних і духовних 🙂 болячок.
Наша екскурсійна група мала чудову нагоду потрапити до музею ліжникарства в Яворові та прийняти участь у майстер-класі з виготовлення знаменитих карпатських ліжників. Ліжник — плетений руками виріб з овечої шерсті. Гуцульські ліжники використовуються як ковдру, покривало, килим, ним застеляють лавки, брички, санки, взимку вкривали коней. Ліжник дуже теплий та має цілющі властивості. Майстриня Наталя показала, як вичісується вовна, прядеться нитка, начиняється верстат та утворюється щоразу новий тепленький витвір мистецтва.
Гора Маковиця – одна з найвищих вершин в околиці Яремче, її видно ще з сіл Дора та Микуличин. Сама гора відносно невисока – заввишки всього 984 м, але за хорошої видимості з неї добре проглядаються хребет Явірник, вершини Хом’як, Синяк і Довбушанка (Добошанка), а також Говерла з Петросом на південному заході. Пишаємось тим, що наші студенти разом з викладачами підкорили цю мальовничу вершину та на власні очі побачили неосяжні мальовничі краєвиди українських Карпат!
Яремче – визнаний екокурорт, що розташований між мальовничими горами в мальовничій долині річки Прут, одне тільки перебування в якому, має помітні лікувальні властивості: за рахунок чистого повітря та альпійського клімату тут можна оздоровити організм – від очищення легень та нормалізації тиску до покращення роботи серцево-судинної системи та шлунково-кишкового тракту. Тут ми відвідали знаменитий сувенірний ринок, водоспад Пробій, Вольєрне господарство Карпатського НПП: косулі, дикі кабани, орли та інші представники карпатської фауни, як на долоні. Головна перевага вольєрного господарства в Яремче — відсутність зоопаркової атмосфери. Тут всі тварини та птахи утримуються у напіввільних умовах: просторі вольєри чи просто огороджені металевою сіткою великі території, де олені, косулі, дикі кабани та інші види тварин, яких тільки можна зустріти у Карпатському краї, почувають себе комфортно. Нам вдалося з рук погодувати тварин та отримати незабутні емоції від живого спілкування з карпатською фауною.
Хотинська фортеця – наступний культурно-етнографічний об’єкт нашої подорожі. Колись вона була одним із найбільших військових форпостів Османської імперії. Могутнім захистом українських земель. Тут відбувались великі історичні битви. За фортецю боролись князі та імперії, під її стінами гинули тисячі воїнів. Та війни і правителі все одно залишились в історії. Хотинська фортеця – і досі одна із найгарніших архітектурних пам’яток України. Фортеця та кручі річки Дністер вразили наших студентів своєю красою та величчю.
Кам’янець-Подільський одне з найдавніших міст України. В ньому нараховується більше ста видатних пам’яток історії, які відображають культури семи народностей, що тут проживають. Своєрідність та унікальність міста полягають у гармонійному поєднанні ландшафту і містобудівної структури середньовічного міста, в якому військові інженери, використовуючи чудові природні властивості, створили фортифікаційну систему, що не має аналогів у Європі. На наших студентів чекали: стара фортеця (ХІІІ-ХVІІІ ст.), катедральний костел Петра і Павла (XVI ст.) поруч з яким знаходиться мінарет зі скульптурою Богоматері, найстаріша ратуша в Україні (XV ст.), прогулянка вулицями старого міста, де ми змогли насолодитися красою, що гармонійно створена природою і людиною.
Дорогою додому нам пощастило потрапити до ще одного старовинного та мальовничого міста України – Чернівці. Там наші студенти потрапили на цікаву та захопливу екскурсію до Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Його головний корпус спочатку будувався як монастирський комплекс. Тут була розміщена резиденція митрополита Буковини і Далмації. На сьогоднішній день університет включений до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Під час усієї подорожі екскурсійну групу супроводжувала гарна, по-справжньому, літня погода, чудовий настрій, невимушена дружня атмосфера, приємне спілкування з цікавими людьми, багато нових вражень та незабутніх емоцій. Студентам було забезпечено проживання в сучасному та комфортабельному готельному комплексі «Загадка Карпат» у 2-кімнатних номерах з усіма зручностями та три-разове харчування.
Хоча й стомлені, але щасливі і задоволені ми благополучно повернулись додому і тепер з нетерпінням чекаємо нових запрошень до подорожей в мальовничі Карпати.
І. І. Булах,
О. В. Шиманська